Ak ste sa rozhodli ísť na cruize po Karibiku alebo na Bahamy, určite zažijete najkrajšiu dovolenku akú ste doteraz mali. Služby na všetkých lodiach sú veľmi podobné, vždy dostanete možnosť jesť a piť nonstop bez jediného doláru navyše. Problémom sú len podstatné alkoholické nápoje, ktoré sa ale dajú prepašovať v PET fľašiach, alebo počul som aj o sáčkoch a vyčistených fliaš od kozmetiky. PET fľaše totiž niekedy kontrolujú. Motivácia je jasná… ušetriť. Jedno poldeci vodky môže stáť na lodi aj 7 dolárov. Za dvojnásobok môžete mať na pevnine 1,75 litrovú fľašu.
Ako sa bookujú plavby?
- Najprv treba všetko samozrejme zaplatiť. Čím viac ľudí v kajute, tým samozrejme lacnejšie. Netreba vám žiadne okno, žiadne špeciálne vymoženosti ako vybrať si kde vaša kajuta bude. Aj tak v nej budete len prespávať
- Následne treba spraviť checkin a priradiť každému pasažierovi kreditnú kartu, z ktorej sa budú čerpať peniaze, ktoré miniete na lodi. Na lodi budete mať svoju osobnú kartu, ktorá slúži ako kľúč od dverí, potrebujete ju v prístave na exotickom ostrove na vstup a výstup z lode a slúži ako platobná karta na výdavky na lodi. Z nej sa automaticky strháva sprepitné pre posádku, čo je okolo 10 dolárov na deň.
Vek pasažierov na lodi
Ak máte pod 21 rokov, môže nastať pri niektorých lodných spoločnostiach problém a plavbu sa vám nepodarí kúpiť. Niektoré totiž vyžadujú, aby pasažieri pod 21 rokov boli na izbe s pasažiermi, ktorý majú 25 rokov a viac. Podrobné informácie o vekových obmedzeniach nájdete tu http://cruises.affordabletours.com/search/AgeRequirements/ alebo http://www.google.sk/?q=cruise%20lines%20age%20restrictions
Vek kontroluje spravidla samotný rezervačný systém, do ktorého vkladáte dátum narodenia každého pasažiera, čiže si nedokážete chybne plavbu cez internet kúpiť.
Najčastejšie chyby:
- Idete v malej partii? Odporúčam vám isť z Miami. Len na cruize štartujúcej z Miami máte šancu spoznať na lodi nových ľudí vo vašom veku. Z ostatných prístavov chodia väčšinou Američania, často krát dôchodcovia
- Ako sa dostať na cruize v Port Canaveral z Miami a späť? Na slovensku takmer nikoho nenapadne že požičiať si auto na Miami a vrátiť ho v Port Canaveral je najlacnejšie. V USA to tak je. Stačí ho vrátiť v požičovni v meste pri prístave a odtiaľ je zadarmo shuttle, ktorý vás zoberie na loď do prístavu.
- Ani len neskúsiť prepašovať alkohol
- Dohodnete sa na plavbe na ktorú nemôžete ísť kvôli veku
VíZa a problém návratu späť DO usa
Pri návrate do USA alebo dokonca priamo vstupe na loď vás opäť stretnú colníci a budete musieť zdokladovať povolenie na opätovný vstup do USA. Počas trvania pracovných víz (dátum na DS-2019) môžete bezpečne ísť na nasledovné ostrovy [zdroj]:
- Saint Pierre
- Miquelon
- The Dominican Republic
- Haiti
- Bermuda
- The Bahamas
- Barbados
- Jamaica
- The Windward and Leeward Islands
- Trinidad
- Martinique
- Ostatné Britiské, Francúzke, a Holandské kolónie v Karibiku
Ak sa budete vracať vrámci víz, tak nezáleží na tom, aký pas máte.
Ak cestujete loďou na Kubu alebo do Mexika (stačí, že loď zakotvila v prístave, ani ste nemuseli vystúpiť), musíte mať v každom prípade pri návrate platnú ESTU. Tú získate jednoducho za pár dolárov (okolo 10-14$) jednoducho cez internet behom pár minút. Stačí vyplniť krátky formulár https://esta.cbp.dhs.gov/esta/. Viac o ESTE sa dočítate na http://slovak.slovakia.usembassy.gov/co_je_esta.html Na ESTU potrebujete mať biometrický pas.
V roku 2013 a 2014 povolili bez problémov ísť na Bahamy z Port Canaveral a späť aj bez ESTY alebo platných víz. Štastie neprialo tím, čo išli z Miami. Na plavbu ich nepustili. Ak máte starý nebiometrický pas, neodporúčam sa vydávať na plavbu. Prípadne skúste navštíviť ambasádu v USA www.mzv.sk/washington a požiadať o nový pas.
Hlavné prístavy:
- Miami (z iného by som ani nešiel už)
- Port Canaveral (Orlando)
- Tampa