Doláre a transakcie

Pracovali ste v USA? Získajte svoje dane späť!

Kurzy

Krátke vysvetlenie čo sú valuty a devízy:

 • Valutové kurzy sa používajú pre hotovosť.
 • Devízové kurzy sa používajú pre bezhotovostné operácie (prevod peňazí z eurového účtu na účet vedený v dolárov a naopak; pri platbách v USA; pri použití platobnej karty v USA)

Ako doláre získať na Slovensku

Americké doláre sa dajú na Slovensku získať v takmer každej banke na počkanie, ale ak si plánuješ priniesť do USA väčšiu hotovosť, skús nájsť vo svojom okolí niekoho, kto pracuje v banke. Po známosti si v bankách môžeš eurá vymieňať za doláre v najvýhodnejšom dennom kurze, teda v kurze Národnej Banky Slovenska. Rozdiel môže byť aj 4 doláre na 100 USD. Ak si idete USA užiť na 200% a beriete si viac peňazí, napríklad 1000  dolárov a viac, tak táto možnosť cez známosti môže byť zaujímavá.

Ako ich poslať zo Slovenska do USA

Po založení účtu v USA stačí cez internet banking vo svojej Slovenskej banke zadať číslo účtu v USA a SWIFT/BIC kód banky v USA. SWIFT/BIC je niečo ako kód banky/pobočky banky pre celý svet s tým rozdielom, že váš účet je založený v konkrétnej americkej pobočke a potrebujete zistiť presný  SWIFT/BIC kód tej tvojej.

Ako ich poslať z USA na Slovensko

Ak potrebujete preniesť cez internet doláre na Slovensko, lacnejší spôsob ako cez PayPal nenájdete. Stojí to v podľa sumy, ktorú posielate okolo 5-10 dolárov. Tento spôsob však nie je jednoduchý, a bolo by lepšie, kebyže vám v tom poradí skúsenejší používateľ PayPal. Pre najväčšie pohodlie posledné doláre vytiahnite z banky pred odchodom domov z USA a osobne zrušte účet.

POSIELAME DOLÁRE Z USA NA SLOVENSKO CEZ INTERNET BANKING

Ak to internet banking v tvojej americkej banke umožňuje (napríklad Wells Fargo takú možnosť nemá), zadaj číslo účtu na slovensku vo formáte IBAN a SWIFT/BIC kód tvojej banky na slovensku. SWIFT/BIC je niečo ako kód banky/pobočky banky pre celý svet s tým rozdielom, že váš účet je založený v konkrétnej pobočke a potrebujete zistiť presný  SWIFT/BIC kód tej tvojej. Niektoré slovenské banky majú SWIFT/BIC kód rovnaký na celú republiku, niektoré ich majú viac.

Posielame doláre z USA na Slovensko cez PayPal

Ak ste sa rozhodli, že to zvládnete cez PayPal sami, máte tu stručný návod. Potrebujete na to dva rôzne PayPal účty. Jeden musí byť založený ako kebyže ste Američan (tam použijete svoju adresu bydliska v USA, ktorú ste použili pre založenie konta v banke), jeden ako keby ste pochádzali zo Slovenska (tam použijete svoju adresu bydliska na Slovensku). Na každé toto konto použijete rôzne emaily, lebo s jednou adresou môžete mať len jedno konto.

 1. Založíte si slovenské konto. https://www.paypal.com/sk/
 2. Verifikujete si email
 3. Vložíte údaje o svojej slovenskej karte
 4. Odhláste sa
 5. Založíte si americké konto https://www.paypal.com/us/
 6. Verifikujete si email
 7. Vložíte údaje o svojej americkej karte
 8. Zlinkujete americké bankové konto s americkým PayPal-om (táto možnosť na Slovensku nie je, dokážete to robiť len na americkom konte)
 9. Pošlite doláre z amerického PayPal konta na slovenské konto ako e-check (email sa používa ako číslo účtu, kam to poslať)
 10. Asi týždeň vám to bude presúvať na slovenské PayPal konto. Až potom si to môžete poslať do slovenskej banky. (čo môže posielať ďalší týždeň)

Oplatí sa ich vlastne posielať z USA na Slovensko?

Nie. V Európe majú doláre veľmi nízku hodnotu. V USA je najlacnejšie oblečenie, elektronika, výlety aj dovolenky. Je zbytočné doláre priniesť na Slovensko, ak nemusíte tieto doláre vracať rodičom, alebo s nimi nemáte v pláne financovať ďalší ročník Work and Travel.

Komentáre