Šoférujeme

Pracovali ste v USA? Získajte svoje dane späť!

 Čo potrebuješ

  • Slovenský vodičský preukaz (pri požičiavaní je potrebný len tento)
  • Medzinárodný vodičský preukaz
  • Kreditnú kartu s vlastným menom (S debetnými môže byť problém, neakceptujú ju niektoré požičovne)
  • Dostatočný limit (denný aj jednorázový) na karte. Celé auto sa musí dať zaplatiť jednou kartou a naraz pri požičaní
  • Offline navigáciu (napríklad Sygic)
  • Držiak na navigáciu
  • Autonabíjačku na navigáciu
  • Kolu pre energiu na dlhé cesty

AKO SA DÁ ZÍSKAŤ MEDZINÁRODNÝ VODIČÁK?

Medzinárodný vodičský preukaz vybavíte na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru.  Žiadosť sa podáva zvlášť za každý medzinárodný vodičský preukaz. Príslušné oddelenie dokladov prijíma žiadosti o vydanie medzinárodného vodičského preukazu podľa Viedenského dohovoru alebo Ženevského dohovoru ústnym oznámením držiteľa platného vodičského preukazu. Pre USA je potrebný vodičský preukaz podľa Ženevského dohovoru – platný 1 rok. Správny poplatok je 6,50 €. 

  • žiadateľ o medzinárodný vodičský preukaz predloží platný doklad totožnosti a platný vodičský preukaz, na základe čoho oddelenie dokladov preverí v evidenciách identifikačné údaje žiadateľa a jeho udelené vodičské oprávnenia,
  • žiadateľ ďalej predkladá neretušovanú farebnú alebo čiernobielu fotografiu zhotovenú na hladkom, lesklom polokartóne s rozmermi 3,5 cm x 4,5 cm, zobrazujúcu podobu tváre držiteľa vodičského preukazu v trojštvrťovom profile s výškou tvárovej časti hlavy minimálne 2 cm od brady po temeno,
  • oddelenie dokladov vyberie správny poplatok, vytlačí záväznú žiadosť o vyhotovenie medzinárodného vodičského preukazu a žiadateľ svojim vlastnoručným podpisom potvrdí správnosť údajov na žiadosti,
  • oddelenie dokladov vráti žiadateľovi vodičský preukaz a vydá medzinárodný vodičský.

Viac na http://www.minv.sk/?podanie-ziadosti-o-vyhotovenie-vodicskeho-preukazu-1

Aj keď údajne niektoré štáty USA nevyžadujú mať medzinárodný vodičský preukaz, neodporúčame bez neho šoférovať, keďže neoprávnené šoférovanie vozidla môže byť trestané väzením.

Ako SA DÁ ZÍSKAŤ KREDITNÁ KARTA?

Kreditná karta sa dá získať na slovensku alebo aj po odlete do USA, ale s komplikáciami.

Na slovensku

Dokým nepracuješ pravidelne na slovensku, kreditnú kartu ti slovenské banky väčšinou nedajú. Treba požiadať jedného z rodičov a ísť s ním osobne do jeho banky, kde mu chodí výplata, požiadať o vydanie kreditnej karty a dcérskej kreditnej karty s TVOJÍM MENOM. Na prenájom auta treba jedine kreditnú kartu s tvojím menom. Limit karty odporúčam aspoň na 1000 EUR.

V USA

Rovnako ako na Slovensku, ale s tým rozdielom, že treba získať notárom overený podpis na splnomocnení tvojho rodiča, aby ti mohol vydať kartu s tvojím menom. Notársky overený podpis sa dá získať aj v USA a poslať ho na Slovensko. Toto vybavovanie trvá mesiac, ale získaš tým istotu bezproblémového zapožičania auta v požičovni.

Mám správy, že sa dá v niektorých amerických bankách získať kreditná karta tiež, keď vám chodí na účet výplata. Mne Wells Fargo ponúklo kreditnú za 300$, iným v iných bankách po roku zadarmo, niektorým hneď zadarmo. Informujte sa a skúste šťastie vo svojej banke.

ČO ZÍSKAŠ

na-aute

Špeciálne pravidlá NA CESTÁCH V USA

Na červenú môžeš odbočiť doprava

Najlepšie pravidlo. Často krát nikto nejde na križovatke a je úplne bezpečné zastaviť. Stačí skontrolovať, či naozaj nikto nejde a pokračovať doprava. Neplatí v New York City.

4-WAY-STOP

V každom smere má auto stopku a musí zastaviť. Nie som si doteraz istý, ale zatiaľ čo som pochopil výklad, je to o tom, že zastavíš a čakáš, dokým všetky autá, ktoré už stoja v križovatke skôr ako ty, neprejdú. Teda zjednodušenie kto skôr príde, skôr ide. Každá cesta je rovnocenná.

Ako sa vyhnúť problémom

Najčastejší problém sú zápchy a uzávierky ciest. Takéto problémy vedia pokaziť celý výlet. Zápchy nebývajú malé. Deň vopred si skontrolujte vašu trasu na Google maps. Google Maps majú funkciu kde sa zobrazia upchaté, voľné a uzavreté cesty.

Zvieratá

Cesty sú v USA plné mŕtvych zvierat a už som zo skúseností pochopil, prečo. Treba byť stále v strehu. Na cestách, ktoré vedú cez lesy, niesú žiadne oplotenia proti zvery. Raz sa nám stalo, že sme aj stihli zastaviť pred srnou, no tá následne narazila do nás.

Mýto

Väčšina ciest a diaľnic v USA je zadarmo. Samozrejme, nájdu sa  výnimky a niesú vôbec lacné. Najviac platených ciest je okolo NYC a na Floride. Jediné prejdenie tunelom v NYC stojí $13. Dlhšia cesta po platenej diaľnici môže výjsť aj 10 – 30 dolárov. No, väčšinou sa dá nájsť cesta, ktorá je zadarmo. Pozor, na Floride je väčšina ciest platených len automatickými bránami. Nepodarilo sa mi im vždy vyhnúť a správne odbočiť, takže som musel ísť načierno.

AUTOMATICkÁ PREVODOVKA

V USA sa nestretnete s manuálnou prevodovkou, ak sa neposadíte do pretekárskeho auta. Ak s automatickou prevodovkou nemáte skúsenosti, spýtajte sa známych, či si nemôžete jazdu s automatikou vyskúšať už na Slovensku. Je to však veľmi jednoduché a naučíte sa to behom pár minút. Potrebné je len vedieť:

  • Automatika má len 4 módy riadenia
    • P – parkovanie (neutral s aktivovanou ručnou brzdou)
    • R – spiatočka
    • N – neutral (bežne ho nebudete potrebovať)
    • D – drive – jazda vpred
  • Len dva pedále
    • Plyn
    • Brzda
    • Nikdy ich nestláčajte naraz. Používajte iba pravú nohu na oba pedále.

Prenájom auta

V Amerike je takmer nemožné šoférovať prenajaté auto, ak nemáte 21. A ak máte 21 až 24 rokov, platíte navyše poplatok YOUNG DRIVER FEE, ktorý je 10 – 25 dolárov na deň. Každé auto sa prenajíma na konkrétneho šoféra a on jediný môže dané auto šoférovať. Dá sa však priplatiť za extra šoféra, ale to sú už poplatky navyše: 10 – 25 dolárov na deň. Ak by ho šoféroval niekto iný, ako je v zmluve, neplatila by poistka a prípadnú škodu by ste museli zaplatiť z vlastného. V USA je obrovský rozdiel v cenách áut a ich prenájmu podľa požičovní a lokalít. To isté 7 miestne auto s rovnakou výbavou sa dá požičať za 250 dolárov na 2 dni a na druhej strane Ameriky za 500 dolárov na 8 dní. Cena celkového prenájmu auta sa skladá z:

  • Poplatku z prenájmu
  • Havarijného poistenia auta (Damage Waiver)
  • Havarijného poistenia ostatných áut, ktoré poškodíte (Liability Protection)
  • Poistenia posádky (Personal Accident Insurance – naozaj netreba, ste poistený aj tak na celý pobyt v USA)
  • Príplatku mladého šoféra (Young driver fee 21-24 rokov)
  • Príplatku za to, že ste to požičali na letisku (niekedy)
  • Príplatku za vrátenie na inom mieste (niekedy)

To znamená, že i keď uvidíte cenu na deň 20 dolárov, je to len prvá časť celého prenájmu. Môže to byť nakoniec aj 100 dolárov na deň za 5 miestne auto.

AKO SA PLATÍ ZA AUTO?

Za auto sa platí hneď pri prevzatí. Ak akceptujú debetnú kartu (najlepšie americkú, kde máte kopec zarobených dolárov), po vrátení auta už nemusíte nič riešiť.

Ak za auto zaplatíte slovenskou kreditnou kartou, tak pri vrátení auta požiadate, či môžte zaplatiť debetnou kartou (americkou). Takto vyriešite to, že vám nebudú musieť spolucestujúci posielať peniaze v EURÁCH, ale v USD. Peniaze strhnuté z kreditnej karty sa vrátia presne na cent presne späť na kreditnú kartu a nebudete musieť nič s EURAMI riešiť celé leto.



Kde požičiať?

Ak chcete požičať auto na letisku, pozrite si cez internet aj to, aké ceny ponúkajú požičovne v blízkosti letiska.

Ak máte menej ako 25 alebo idete na viac dní, odporúčam overiť rad za radom všetky požičovne v okolí. Môžete ušetriť 50%. Len problémom je, že niektoré požičovne nezverejňujú všetky poplatky cez internet. Napríklad Enterprise, Alamo a Hertz je úplne bezproblémový a cenu, ktorú uvidíte online, vám aj strhnú z karty.

Vyhľadávače cien prenájmu:

Najväčšie požičovne:

Otázky? Spýtajte sa!

Komentáre