Život v USA

Pracovali ste v USA? Získajte svoje dane späť!

Život v USA a kultúra v Amerike je odlišná od tej na Slovensku. Tu máte rozpísané niektoré rozdiely, ktoré je dobré vedieť:

Nikto sa o vás nezaujíma

Každý sa vás stále pýta, ako sa máte. Ich to ale nezaujíma. Je to len pozdrav a nič iné sa nečaká ako odpoveď: Good.

Predavači everywhere.

Každý vám chce niečo predať, a ani o tom neviete. Nedajte sa. Kupujte iba to čo idete naozaj kúpiť, budete mať menej problémov a viac peňazí.

Alkohol, diskotéky

V amerike to nie je také slobodné, ako sa vám môže zdať. V niektorých štátoch nekúpite v hypermarkete ani len pivo. Musíte ísť do špeciálneho obchodu. A diskotéky môžu mať zo zákona prikázané, aby zatvárali o 2. ráno. Každý štát má iné pravidlá. V celých štátoch však platí, že môžte piť až od 21 rokov a na kúpu alkoholu budete potrebovať PAS. Len vo výnimočných prípadoch vám stačí občiansky alebo vodičák.

REŠTAURÁCIE, PUBY, Service Fee

V podnikoch v USA je móda účtovať príplatok okolo 20%, ak idete do reštaurácie alebo podniku k stolu ako skupina. Tento poplatok a limit ľudí, ktorý sa nepovažuje za skupinu môže byť rôzny v každej reštaurácii ( dokonca aj keď ide o rovnakú sieť reštaurácií ) Limitom môže byť napríklad 5 až 8 ľudí. Nechápem prečo, načo… ale je to na účte a musíte to zaplatiť. Nie je to žiadne dobrovoľné sprepitné.

Veľmi veľa čašníkov a barmanov v USA žije len z toho, čo sa im rozhodnete dať. Čašníci môžu zarábať iba 3 doláre na hodinu. Zvážte teda výšku sprepitného.

Krádeže

Krádeže sú v USA viac časté, ako na Slovensku. Kradne sa napríklad v spoločných chladničkách na internátoch, v hotelovej izbe vám pivo v chladničke vypije váš kolumbijský spolubývajúci, na pláži vám ukradnú všetko, čo vám niekto nepostráži. Nikdy si na pláž neberte pas, vodičák, kľúče od auta, kreditnú kartu alebo hocičo čo je nevyhnutné. A samozrejme, vždy strážte veci na pláži osobne, nie z vody. Na Slovensku sa väčšinou o to nebojíme, v USA som to spravil jediný krát a naposledy. Nedajte zlodejom žiadnu príležitosť.

Pravidlá

Celá Amerika je o pravidlách. Veľká väčšina ľudí, ktorých stretnete v USA berie pravidlá veľmi vážne a často sa stáva, že ak požiadate o výnimku v niektorom nezmyselnom pravidle, bude ignorovaná. Tak isto vy musíte pravidlá dodržiavať, inak môžete mať problém s políciou alebo zamestnávateľom.

Otázky? Spýtajte sa!

Komentáre